Zajímavosti

Jestliže město New York mělo své 11. září 2001, tak Praha měla svůj 21. červen 1689. Tehdy totiž došlo k dnes již zapomenutému, ale zároveň také k největšímu teroristickému útoku na Prahu. Tomuto útoku se svou ničivostí částečně vyrovnalo snad už jen americké bombardování Prahy 14. února 1945, kdy přišlo o život na sedm stovek lidí a zničena byla více než stovka budov. Avšak mezi útokem z roku 1689 a bombardováním v roce 1945 byl jeden zásadní rozdíl. Zatímco americké bomby dopadaly na Prahu vinou chybné navigace a rozhodně tu nešlo o záměrný teroristický čin, útok v roce 1689 byl cílený, chladnokrevně připravovaný.

Když studujete dobové dokumenty, včetně výslechů dopadených pachatelů, skoro vás až mrazí z toho, jak se dávné události skoro až neuvěřitelně podobají tomu, co prožíváme právě dnes, v době, kdy se civilizovaný svět ocitl ve válce s terorismem.

Ti, co tenkrát na konci 17. století útok na Prahu a další česká města připravovali, patřili k nejbližším lidem francouzského krále slunce Ludvíka XIV. A tedy i k elitě tehdejší Francie. A co je zajímavé, drtivá většina tehdejších teroristů byli Češi…

Dokument lze stáhnout zde


.

  • Záznam z barokní iluminace a barokní ohňostroj  - Zámek Český Krumlov, 2013.

.

  • Záznam z koncertu v odletové hale Terminálu 2 na pražském Letišti V. Havla.

ENSEMBLE INÉGAL http://www.inegal.cz/index.php/Become_a_friend

.